Kā veidots zobs

Kā izveidots zobs un kāpēc tas sāp

 
 
 
I — zoba kronis
II — smagana
III — zoba sakne
Zobiem saknes nav vienādas: griezējzobiem (incisīvi), acu zobiem (kanīni) un mazajiem sānu zobiem (premolāri) ir pa vienai saknei, apakšējiem sānu zobiem (molāri)  - divas, bet augšējiem sānu zobiem (molāri) trīs saknes.

zoba emalja
— pats cietākais auds cilvēka organismā (ūdens saturs - ap 1%)
dentīns — cietie audi, kas veido zoba lielāko daļu. Zoba kronīša dentīns ir klāts ar emalju, bet pie saknes - ar zoba cementu.
pulpa — iekšējais zoba saturs, sastāv no saistaudiem, nerviem un  asinsvadiem
periodontālā sprauga — platība starp zoba sakni un kaulu, sastāv no saistaudiem - periodonta šķiedrām.
 
 
Zoba struktūras un tam blakus esošo audu izmaiņas pie dažādām pataloģijām:
 
 
 Kariess - visbiežāk sastopamais zoba bojājums, kas sākas ar zoba sastāvā ietilpstošo minerālvielu izšķīšanu, ar turpmāku dobuma izveidošanos. Demineralizācija jeb emalju veidojošo minerālvielu izšķīšana notiek mikrobu darbības ietekmē. Pārstrādājot ogļhidrātus baktērijas izdala organiskas skābes, kuru ietekmē mutē veidojas skāba vide. Tā veicina emaljas sastāvā ietilpstošā apatīta kristālu sairšanu, kas ļauj mikrobiem iekļūt zoba dziļākos slāņos un tos bojāt. Pie vidēja kariesa tiek bojāta emalja (1) un, daļēji, dentīns (2).
 
 
Pie dziļa kariesa  emalja un dentīns tiek bojāti ievērojamā dziļumā.
Zobs var nesāpēt vispār vai sāpīgi reaģēt tikai uz aukstu vai saldu barību.
 
 
 
Kad dentīns tiek bojāts visā dziļumā infekcija nokļūst zoba mīkstajos audos - pulpā (3).
 
Rezultātā attīstas pulpas iekaisums - pulpīts.
Pulpīta gadījumā jūtamas stipras sāpes, īpaši ēdienreizēs karstas vai aukstas barības uzņemšanas un  vakara - nakts laikā.
 
 
 
 
Ja neārstē pulpītu un lietojot dažādus pretsāpju līdzekļus pārcieš sāpes, pulpa iet bojā un infekcija izplatās tālāk aiz zoba robežām - periodonta audos (4, 5).
 Attīstās periodontīts — zobam piegulušo audu iekaisums.
Periodonta gadījumā jūtamas sāpes uzkožot uz zoba, un arī pastāvīgas īdošas sāpes bez redzama iemesla. Periodontīts - zobu izraušanas galvenais iemesls. 
Tieši periodonta komplikācija - periostīts ir par iemeslu tam, ko tautas valodā bieži dēvē par "fluss". Arī par draudīgu periodontīta komplikāciju var kļūt - osteomelīts.
 
 
Lai nepieļautu periodontīta attīstību, nepieciešams savlaicīgi ārstēt kariesu. Ja kariess komplicējas ar pulpītu,  tiek veikta pulpas izņemšana no zoba sakņu kanāliem - zobu depulpirē.
 
 
 
Pēc tam ar speciāliem materiāliem tiek plombēti sakņu kanāli.
 
Un visbeidzot ar plombējamiem materiāliem tiek veikta zoba kronīša daļas restaurācija

Avots: medicus.ru